Dziś jest: wtorek, 7 grudnia 2021

Zaloguj się

Login: Hasło:
Touran (2010- )
marka: Volkswagen
model: Touran (2010- )
wersja: Comfortline
silnik: 2,0 TDI 140KM MT
kolor:
Civic 4d (2012-)
marka: Honda
model: Civic 4d (2012-)
wersja: Comfort
silnik: 1,8 i-VTEC MT
kolor:
Up! 5d (2012-14)
marka: Volkswagen
model: Up! 5d (2012-14)
wersja: move up!
silnik: 1,0 60KM MT
kolor:
Jazz (2008-11)
marka: Honda
model: Jazz (2008-11)
wersja: trend
silnik: 1,2 i-VTEC MT
kolor:
Grand Vitara 5D (2005-2012)
marka: Suzuki
model: Grand Vitara 5D (2005-2012)
wersja: De Lux
silnik: 2,4 VVT 169KM 5MT
kolor:
Freelander 2 (2006- )
marka: Land Rover
model: Freelander 2 (2006- )
wersja: E
silnik: 2.2 TD4 150KM AT
kolor:

Nasi
Partnerzy

Wyszukaj:

dealera: pojazd nowy:

Plik: Trynid_Haslo_Reklamowe

Plik: Trynid_Haslo_Reklamowe_aktuPlik: Trynid_Haslo_Reklamowe_statystykiPlik: Trynid_Haslo_Reklamowe_poj

Słownik pojęć


A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

2WD - Oznaczenie napędu na jedną oś np. dwa przednie koła

4 MATIC - Oznaczenie układu napędowego na wszystkie koła stosowanego w Mercedesach.

4WD - Oznaczenie napędu na obie osie (cztery koła). Występuje w dwóch konfiguracjach: 1. napęd może być przenoszony na jedną oś, a w określonych warunkach druga oś jest automatycznie dołączana 2. cały czas napędzane są obie osie.

4x4 - określenie rodzaju napędu. Oznacza iż w pojeździe napędzane są wszystkie koła. Oznaczeniem 4x4 określany jest również napęd jednej osi z możliwością dołączenia napędu osi drugiej. W zależności od producenta może posiadać różną nazwę np. w Audi nazywa się quattro.

7G-TRONIC - Automatyczna skrzynia biegów stosowana w Mercedesach, umożliwia utrzymanie optymalnego poziomu obrotów. Dzięki jej siedmiu stopniom skoki prędkości obrotowych pomiędzy biegami są mniejsze, co przyczynia się do spokojniejszej pracy silnika. Zmiany biegów są niemalże niewyczuwalne, a przy redukcji umożliwia nawet pominięcie poszczególnych biegów.

ABS - (niem. Antiblockiersystem; ang. Anti-Lock Braking System) to układ stosowany w pojazdach mechanicznych w celu zapobiegania blokowaniu się kół podczas hamowania, jako element układu hamulcowego. Zapobiega zjawiskom występującym po zablokowaniu kół, takim jak ściąganie samochodu w bok, wirowanie samochodu, utrata kontroli nad kierowaniem samochodem.

ACD - System zwiększający przyczepność auta oparty na centralnym aktywnym mechanizmie różnicowym który działa poprzez regulację napędu kół przedniej i tylnej osi. Stosowany np. w Mitsubishi Lancer EVO X

Active Body Control - System aktywnego zawieszenia umożliwiający kontrolę nad nadwoziem. Dzięki zainstalowanym czujnikom eliminuje przechyły nadwozia np. przy gwałtownym hamowaniu lub przy pokonywaniu zakrętów. Stosowany w niektórych Mercedesach np. w modelu CL

Airmatic - Zawieszenie pneumatyczne z regulowanym elektronicznie systemem amortyzacji stosowane w Mercedesach. Współpracuje z automatyczną regulacją amortyzatorów, która stale dostosowuje ich pracę do aktualnej sytuacji jezdnej. Na zniszczonych odcinkach dróg lub trudnych podjazdach możliwe jest ponadto podniesienie nadwozia, a przez to zwiększenie prześwitu. Przy dłuższej jeździe z większą prędkością pojazd opuszcza się automatycznie, co poprawia stabilność jazdy i zmniejsza opór powietrza.

ASC - System poprawiający trakcję pojazdu działający poprzez regulację mocy silnika i siły hamowania w każdym kole po wykryciu zmniejszenia przyczepności lub jej braku. Stosowany między innymi w Mitsubishi Lancer EVO X.

AT - określenie oznaczające automatyczną skrzynie biegów

AYC - System poprawiający przyczepność auta w trakcie pokonywania zakrętów działa poprzez regulację momentu pomiędzy kołami osi tylnej pojazdu. Stosowany np. w Mitsubishi Lancer EVO X.

Bi Turbo - Układ dwóch turbosprężarek powodujący zwiększenie momentu obrotowego już w niskim zakresie obrotów, a tym samym zwiększenie mocy silnika w porównaniu do silników ze sprężarką lub bez niej.

Blokada tylnego mostu - system umożliwiający całkowite zablokowanie mechanizmu różnicowego pozwalając na przeniesienie do 100 procent siły napędowej na koło o najlepszej przyczepności. Dzięki temu zwiększone jest bezpieczeństwo i panowanie nad samochodem nawet w bardzo trudnych warunkach np. w terenie lub na śliskiej nawierzchni.

Bluetooth - Bezprzewodowe łącze pozwalające na połączenie różnych urządzeń przenośnych, takich jak telefon komórkowy czy notebook wyposażonych w Bluetooth. Zasięg - w zależności od wersji - nie przekracza 10 metrów. Niska moc nadawcza zapewnienia bezpieczeństwo, ponieważ z jednej strony zapobiega „podsłuchowi”, a z drugiej - generuje tylko niewielkie zakłócenia spowodowane promieniowaniem elektromagnetycznym. Każde powiązane urządzenia otrzymują tzw. profil składający się z unikalnego kodu, umożliwiającego bezpieczne nawiązywanie połączeń pomiędzy nimi.

Common Rail - System stosowany w silnikach wysokoprężnych. Pompa wysokociśnieniowa tłoczy paliwo do zbiornika, tu następuje wyrównanie ciśnienia, a następnie paliwo ze zbiornika wysokociśnieniowego, kierowane jest bezpośrednio do cylindrów poprzez piezoelektryczne wtryskiwacze, sterowane elektronicznie. Dawka paliwa może być dzielona na kilka części, dzięki czemu proces spalania jest pełniejszy.

DPF - Filtr cząstek stałych w silnikach wysokoprężnych, który oczyszcza spaliny silnika z cząsteczek sadzy powodując znaczne zredukowanie zanieczyszczeń wydobywających się do atmosfery w trakcie pracy silnika.

DSG - Dwusprzęgłowa automatyczna skrzynia biegów pozwala na płynną zmianę biegu w ciągu zaledwie 0,03 do 0,04 s, a moment obrotowy przekazywany jest na koła bez przerwy. Może być obsługiwana przez kierowcę zarówno w trybie ręcznym (tiptronic), jak i automatycznym. Ręczna zmiana biegów możliwa jest przy użyciu dźwigni zmiany biegów lub manetek umieszczonych na kierownicy. Obecnie dostępna jest w samochodach z grupy Volkswagena.

Duratec - Oznaczenie silnika benzynowego rzędowego z dwoma wałkami rozrządu w głowicy, kadłubem silnika i głowicą wykonaną ze stopu aluminium, wtrysk wielopunktowy sterowany elektronicznie.

E5 - Silnik spełniający normy czystości spalin Euro 5. Normy obowiązują od 1 stycznia 2011 roku i dotyczą każdego nowego samochodu. Każdy samochód przekraczający powyższe normy nie może być sprzedany jako nowy (pierwsza rejestracja) po 31 grudnia 2010 roku.

Elektryczne wspomaganie układu kierowniczego - system działający w zależności od prędkości pojazdu. Im jest większa prędkość tym system działa słabiej. Największa siła wspomagania uzyskiwana jest w czasie manewrów przy małej prędkości np. przy parkowaniu

Emisja CO2 (g/km) - W trakcie pracy silnika uwalniane do atmosfery zostają szkodliwe substancje - dwutlenek węgla (CO2) - przyczyniające się do jej zanieczyszczenia. Czym mniej jest wydalanych substancji CO2 przez silnik tym lepiej dla środowiska

Filtr cząstek stałych - Stosowany w silnikach wysokoprężnych. Oczyszcza spaliny silnika z cząsteczek sadzy powodując znaczne zredukowanie zanieczyszczeń wydobywających się do atmosfery w trakcie pracy silnika.

Flexi Fuel - Oznaczenie silnika napędzanego paliwem alternatywnym (biopaliwem) na bazie etanolu.

Intercooler - Chłodnica powietrza doładowującego. W trakcie sprężania powietrza zasysanego przez turbosprężarkę dochodzi do znacznego ogrzania powietrza co powoduje obniżenie gęstości powietrza - do cylindrów dostarczana jest mniejsza ilość powietrza, niż wymaga tego ciśnienie doładowania. Przeciwdziała temu przepuszczenie powietrza przez specjalną chłodnicę (Intercooler). Dzięki temu ilość powietrza, które tłoczone jest do cylindrów wzrasta, a silnik wytwarza większą moc.

Kąt natarcia (stopnie) - Wartość w stopniach określająca maksymalny kąt nachylenia pojazdu przy najechaniu przodem na przeszkodę np. na początek wzniesienia w momencie gdy tylna oś pojazdu znajduje się jeszcze na płaskiej powierzchni

Kąt rampowy (stopnie) - Ważny przy pokonywaniu przeszkód poprzecznych. Określa maksymalną wysokość pokonywanej przeszkody np. leżącego pnia drzewa, na którą może wjechać i zjechać pojazd. Jego wielkość zależy zarówno od prześwitu poprzecznego, jak i odległości między osiami samochodu (im krótszy rozstaw osi, tym większa wartość kąta rampowego).

Kąt zejścia (stopnie) - Wartość w stopniach określająca maksymalny kąt nachylenia pojazdu przy zjeżdżaniu przodem z przeszkody np. z wzniesienia w momencie gdy tylna oś pojazdu znajduje się jeszcze na wzniesieniu (odwrotność kąta natarcia)

Klimatyzacja automatyczna - Urządzenie służące do wymiany powietrza w kabinie pojazdu (grzejąc je lub chłodząc) zgodnie z zadanymi parametrami mające doprowadzić do jak najbardziej komfortowych warunków w niej. Użytkownik ustawia na panelu sterującym żądaną temperature, a system doprowadza do niej i utrzymuje. System działa tylko przy włączonym silniku

Klimatyzacja automatyczna strefowa - Urządzenie działające na identycznej zasadzie jak klimatyzacja automatyczna z tą tylko różnicą iż możliwe jest ustawienie różnej temperatury dla kierowcy i pasażera (pasażerów). Przykładowo: klimatyzacja 2-strefowa pozwala na ustawienie innej temperatury dla kierowcy i innej dla pasażera siedzącego z przodu; klimatyzacja 4-strefowa pozwala na ustawienie różnych temperatur dla: kierowcy, pasażera z przodu oraz pasażerów siedzących przy oknach z tyłu. Urządzenie to może (w zależności od marek) występować pod różnymi nazwami, np. Climatronic.

Klimatyzacja manualna - Urządzenie służące do wymiany powietrza w kabinie pojazdu (grzejąc je lub chłodząc) zgodnie z zadanymi parametrami mające doprowadzić do jak najbardziej komfortowych warunków w niej. Nie posiada możliwości ustawienia temperatury wewnątrz kabiny tylko regulacje prędkości nawiewu powietrza oraz jego temperatury (ciepło / zimno). System działa tylko przy włączonym silniku

Komputer pokładowy - Urządzenie wyświetlające na monitorze informacje użyteczne kierowcy. Przeważnie są to: temperatura zewnętrzna, chwilowe zużycie paliwa, średnia prędkość jazdy, średnie zużycie paliwa czy dystans, który można przebyć na paliwie znajdującym się w zbiorniku.

Kurtyny powietrzne - To dodatkowe poduszki powietrzne wystrzeliwane z krawędzi dachu samochodu mające za zadanie ochronę głowy kierowcy i pasażerów przy uderzeniach bocznych.

Magic Seats - Zaawansowany system "układania" wnętrza pojazdu za przednimi fotelami. Oferuje wiele kombinacji składania tylnej kanapy

MAP - Skrzynia biegów ze sterowanym elektronicznie sprzęgłem i zmianą przełożeń. Pozwala na pracę w trybie automatycznym oraz sekwencyjnym

Mocowanie fotelika dziecięcego ISOFIX - System zapobiegający nieprawidłowemu zamocowaniu uniwersalnego fotelika dziecięcego w samochodzie

MP 3 - format zapisu skompresowanych cyfrowych danych audio.

MPS - Oznaczenie dwusprzęgłowej automatycznej skrzyni biegów stosowanej w pojazdach marki Ford. MPS6 oznacza iż skrzynia jest 6-cio stopniowa.

MT - określenie oznaczające ręczną (manualną) skrzynie biegów

NGT - oznaczenie silnika stosowanego w Mercedesach zasilanego benzyną bezołowiową lub gazem ziemnym.

Poduszka powietrzna kierowcy - (ang. airbag) to, w samochodzie, element pasywnego systemu bezpieczeństwa, ma na celu zamortyzowanie uderzenia o elementy pojazdu ciała pasażerów i kierowcy w wypadku zderzenia. Poduszka powietrzna to specjalnie ukształtowany worek napełniany gazem wystrzelanym pirotechnicznie podczas zderzenia.

Poduszka powietrzna kolanowa - To poduszka montowana pod kolumną kierowniczą, lub również naprzeciw pasażera, a jej zadaniem jest ochrona, w sposób bezpośredni, kolan kierowcy w trakcie zderzenia czołowego. W sposób pośredni poduszka kolanowa chroni całe tułowie poprzez ustalenie odpowiedniej pozycji bioder kierowcy lub pasażera w czasie zderzenia.

Poduszka powietrzna pasażera - (ang. airbag) to, w samochodzie, element pasywnego systemu bezpieczeństwa, ma na celu zamortyzowanie uderzenia o elementy pojazdu ciała pasażerów i kierowcy w wypadku zderzenia. Poduszka powietrzna to specjalnie ukształtowany worek napełniany gazem wystrzelanym pirotechnicznie podczas zderzenia.

Poduszki powietrzne boczne - To poduszka powietrzna (lub poduszki) umieszczona najczęściej w bocznej zewnętrznej krawędzi fotela. Jej zadaniem jest amortyzacja ciała pasażera w wypadku zderzenia bocznego.

Pojemność skokowa cylindra (cm3) - Jednostka miary podawana w centymetrach sześcienych, określająca geometryczną wartość walca utworzonego przez ścianki cylindra o wysokości skoku tłoka.

Pojemność skokowa silnika (cm3) - Jednostka miary podawana w centymetrach sześcienych, określająca sumę pojemności skokowych wszystkich cylindrów silnika.

Przednie światła przeciwmgielne - Dodatkowe światła poprawiające widoczość w trudnych warunkach atmosferycznych np. w mgle

Quattro - oznaczenie w marce Audi stałego napędu na cztery koła

Recykling - Odzyskiwanie surowców, przetwarzanie ich i powtórne ich wykorzystywanie.

Reflektory ksenonowe - reflektory wypełnione gazem ksenonowym. Łuk elektryczny przechodząc przez gaz wytwarza jednostajne białe światło o większej intensywności niż w konwencjonalnych żarówkach. Pojazdy wyposażone w takie reflektory oferują dużo lepszą widoczność. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej reflektory ksenonowe zamontowane w pojeździe muszą być samopoziomujące oraz posiadać spryskiwacze

Regulowana kolumna kierownicy - System ułatwiający zajęcie poprawnej pozycji za kierownicą. Umożliwia zmianę położenia koła i kolumny kierownicy w góre i dół. W niektórych wersjach również do przodu i tyłu

Regulowana wysokość fotela kierowcy - Konstrukcja fotela kierowcy pozwalająca na jego regulację w pionie ułatwiając tym samym zajęcie poprawnej pozycji za kierowcą.

Rozstaw osi (mm) - Odległość między płaszczyznami pionowymi przechodzącymi przez środek koła przedniego i tylnego po tej samej stronie auta. Wartość ta (zazwyczaj) określa długość wnętrza pojazdu

Servotronic - System wspomagania układu kierowniczego. Siła wspomagania dostosowywana jest do warunków oraz w zależności od prędkości jazdy. Przy dużych prędkościach system pracuje precyzyjnie (mniejsza wartość wspomagania) zapewniając pewne prowadzenie pojazdu, a podczas parkowania lekko i komfortowo (maksymalna wartość wspomagania). Nazwa stosowana w modelach BMW.

Symmetrical AWD - Stały, symetryczny napęd wszystkich kół. Został stworzony w 1972 roku przez Subaru. System zachowuje obustronną równowagę z nisko położonym środkiem ciężkości. Ponadto w przypadku poślizgu kół rozkład momentu obrotowego pomiędzy osią przednią i tylną jest automatycznie kontrolowany dając pewność prowadzenia samochodu.

System doświetlenia zakrętów - System wykorzystuje dodatkowe źródło światła (umieszczone w reflektorze przednim świateł mijania lub w reflektorze przeciwmgielnym) lub skrętne reflektory. W przypadku skrętu kierownicą (lub włączenia kierunkowskazu), system doświetla strefę skrętu pojazdu (wewnętrzną część zakrętu).

System Follow Me Home - Urządzenie powodujące pozostawienie na kilkadziesiąt sekund zapalonych świateł mijania po zgaszeniu silnika oraz wciągnięcia kluczyka ze stacyjki.

System kontroli trakcji - System mający za zadanie niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania (posiada odwrotne działanie w stosunku do systemu ABS). System może posiadać różne nazwy. Przykładowo: ASR min w Mercedes-Benz, Volkswagen, Fiat. TCS - Ford, Saab, Chevrolet. DSC w BMW. Można również spotkać oznaczenie TC.

System ograniczający skutki kolizji - Działa na zasadzie analizy warunków drogowych i zbliżania się do zidentyfikowanych przeszkód. Jeżeli prędkość zbliżania się przekroczy wartość progową, system ostrzega kierowce. Jeżeli kierowca nie podejmie działań zmierzających do zmniejszenia prędkości system automatycznie napnie pas bezpieczeństwa i delikatnie zacznie hamować. W przypadku stwierdzenia przez system że kolizja czołowa jest nieunikniona, a kierowca nadal nie podejmuje żadnych działań, pasy bezpieczeństwa na obu przednich fotelach są silnie napinane i następuje mocne hamowanie. System nie zatrzymuje całkowicie pojazdu. Różne marki posiadają różne jego oznaczenia, np.: w Hondzie nazwany został CMBS.

System rozdzielający siłę hamowania EBD - Działa razem z układem ABS, analizując rozkład masy w samochodzie i automatycznie regulując siłę hamowania działająca na przednie i tylne koła, pomagając zachować stały kierunek jazdy

System Terrain Response - Dokonuje regulacji ustawień silnika, skrzyni biegów, centralnego układu różnicowego i podwozia, aby pojazd najlepiej dostosować do wymagań terenu po którym się porusza. Kierowca posiada do dyspozycji ustawienia: Ogólne (dla większości warunków na szosie i łatwych warunków jazdy terenowej), Trawa / Szutr / Śnieg, Błoto i Koleiny, Piasek. Technologia opatentowana przez firmę Land Rover

System utrzymania pojazdu na pasie ruchu - System identyfikuje poziome linie ograniczające pas ruchu pojazdu emitując sygnał dźwiękowy przy jej przekroczeniu. System nie kieruje pojazdem, ani nie zastępuje kierowcy. Poprawne działanie wymaga utrzymania rąk na kierownicy. Różne marki posiadają różne oznaczenia systemu, np.: Honda nazwała go LKAS, VW - Lane Assist.

Tempomat - System utrzymujący stałą, ustawioną przez kierowcę prędkość jazdy

Tempomat adaptacyjny - System oprócz utrzymywania stałej, wybranej przez kierowce, prędkości automatycznie reguluje odległość do pojazdu poprzedzającego poruszającego się tym samym pasem ruchu.

Tiptronic - Rodzaj automatycznej przekładni (skrzyni biegów) z możliwością manualnej zmiany biegów. Kierowca, oprócz możliwości jazdy w trybie automatycznym, ma do dyspozycji także tryb manualny, w którym zmiana biegów następuje sekwencyjnie, bez możliwości pomijania poszczególnych biegów. Przekładnia posiada dynamiczny program do jazdy sportowej, w którym zmiana biegów odbywa się przy wyższych prędkościach obrotowych silnika.

TSI - oznaczenie rozwiązania konstrukcji silników benzynowych stosowanych w pojazdach grupy Volkswagen. Zasilanie silnika odbywa się poprzez bezpośredni wtrysk paliwa do komory spalania oraz zastosowanie turbosprężarki lub turbosprężarki i sprężarki mechanicznej (kompresora). Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie większej mocy i wysokiego momentu obrotowego dostępnych w niskim zakresie obrotów.

Turbosprężarka - Pozwala na osiągnięcie większej mocy i wyższego momentu obrotowego w porównaniu do silników wolnossących o identycznej pojemności skokowej. Urządzenie wykorzystując energię strumienia gazów wylotowych, spręża zassane powietrze i tłoczy je do cylindrów, powodując zwiększenie ilości powietrza w silniku pod odpowiednim ciśnieniem.

USB - (ang. Universal Serial Bus – uniwersalna magistrala szeregowa) - gniazdo służące do podłączenia np. zewnętrznego odtwarzacza muzycznego, przenośnej pamięci, itp.

VVT-i - Inteligentny system zmiany faz rozrządu silnika gwarantujący optymalną charakterystykę pracy układu dolotowego i wydechowego dostosowywujący się do charakterystyki jazdy kierowcy, tak aby zapewnić jak najlepsze wykorzystanie właściwości silnika przy równoczesnym ograniczeniu spalania.

X-Tronic CVT - Bezstopniowa automatyczna skrzynia biegów. Wyeliminowano w niej przerwy w przyspieszaniu występujące przy zmianie przełożeń.

xDrive - System napędu na cztery koła adaptacyjnie rozdzielający moc na obie osie, pozwalając tym samym maksymalnie wykorzystać moc i dynamikę auta poprzez znaczną poprawę trakcji na wszystkich rodzajach nawierzchni. Dzięki temu siła napędowa przenoszona jest na drogę zawsze w optymalny sposób – również na ostrych zakrętach, przy ruszaniu na wzniesieniach lub na śliskiej nawierzchni. Nazwa stosowana w marce BMW.

Wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji związanych z korzystaniem ze strony. Stosowane przez nas pliki typu cookies umożliwiają: utrzymanie sesji Klienta (także po zalogowaniu), dzięki której Klient nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie się logować oraz dostosowanie serwisu do potrzeb odwiedzających oraz innych osób korzystających z serwisu; tworzenie statystyk oglądalnoœści podstron serwisu, personalizacji przekazów marketingowych, zapewnienie bezpieczeństwa i niezawodnoœci działania serwisu. Możesz wyłączyć ten mechanizm w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki. Więcej tutaj

OK, zamknij